Графік роботи медичної сестри: 6:30 до 18:30

Поради медичних працівників

/Files/images/golovna/DSCN5125.JPG
Сестра медична старша : Романенко Катерина Сергіївна
/Files/images/mediki/20191025_132410.jpg

Шановні Батьки! Життя дитини – це Найвища цінність!

КОРИСТЬ ТА ШКОДА СОЛІ

Про харчування дітей на весні

Ми всі з нетерпінням чекаємо приходу весни , як чогось приємного і даруючого нам позитивні відчуття . Але для організму весна — досить важкий період, який ми часто зустрічаємо на піку авітамінозу. У цей час року імунна система дитини стає найбільш чутливою, і вони ризикують «підхопити» застуду чи «заробити» якусь іншу хворобу.

Дорослі взмозі допомогти організму дитини адаптуватися до зміни сезонів, і одним з важливих пунктів у списку дій, які необхідно вчинити для цього є перехід на весняне харчування .

Дуже важливо правильно збалансувати раціон харчування дитини. Навесні він повинен бути збагачений продуктами, які у великій кількості містять вітаміни і мікроелементи, необхідні дитині.

Молочні продукти повинні становити не менше 40% усього раціону харчування дитини. Причому актуальні всі молочні продукти – молоко, кефір, ряжанка, сметана, йогурти. У молоці міститься велика кількість кальцію, який сприяє засвоєнню всіх інших вітамінів. Зрозуміло, слід віддати перевагу продуктам, що не містять штучних барвників.

Також необхідно стежити за тим, щоб у меню малюка була достатня кількість тваринного білка. Він просто необхідний для повноцінного розвитку дитини та функціонування його організму. Але не забувайте про те, що всі м'ясні страви для дитини повинні проходити ретельну термічну обробку.

Природні вітаміни

Дуже багато батьків, побоюючись розвитку у дитини авітамінозу, намагаються купувати йому якомога більше різних овочів і фруктів. Але вирішити проблему того, як попередити весняний авітаміноз, таким способом навряд чи вдасться. Адже до весняного періоду в привізних фруктах і овочах практично не залишається ніяких вітамінів. Тому нічого корисного, крім клітковини, дитина не отримає.

І ось тут саме-то час згадати про те, що нам може запропонувати природа. Найчастіше народні способи того, як попередити весняний авітаміноз у дітей, набагато ефективніші, ніж імпортні фрукти і найдорожчі полівітамінні комплекси.

Різноманітні сухофрукти

Всі сухофрукти багаті такими вітамінами, як А, В1, В2, В3, В5, В6. Та й мінеральних елементів також досить багато – це і натрій, і фосфор, і магній, і кальцій, і залізо. Сухофрукти досить солодкі, тому їх люблять практично всі діти без винятку. Навряд чи у вас виникне проблема з тим, як змусити дитину їсти сухофрукти.

Можете приготувати дитині вітамінну суміш з сухофруктів. Візьміть рівні частини чорносливу, родзинок, інжиру та кураги. Пропустіть їх через м'ясорубку, додайте такі ж рівні частки меду та лимону. Суміш ретельно перемішайте і помістіть в скляну ємність, яку потрібно зберігати в холодильнику.

Якщо дитина схильна до частих простудних захворювань, до отриманої вітамінної суміші можна додати або одну частину листя алое, або одну ампулу екстракту алое. Суміш можна давати дитині просто ложками, а можна намазувати на хліб або печиво – ефект буде однаковим. У день дитина повинна з'їдати вітамінну суміш з розрахунку одна чайна ложка на кожні десять кілограм ваги.

Сирий буряк і морська капуста

Практично безцінними джерелами йоду для дитини можуть стати морська капуста і сирий буряк. Звичайно ж, ці продукти мають дуже своєрідний смак, і змусити з'їсти маленьку дитину подібний салат може виявитися завданням складним. Однак можна все ж спробувати. Та й для дорослих дітей цей варіант може виявитися оптимальним.

Корінь селери

Селера – незамінний помічник батьків в боротьбі з авітамінозом. У ній міститься величезна кількість калію і заліза. Крім того, вона має приємну особливість – гарний смак. Незважаючи на те, що найчастіше діти не люблять приправи, страви з кореня селери завжди користуються у них підвищеним попитом.

Причому можна споживати усе: корінь селери, пропущений через м'ясорубку, сік селери. Ви можете додавати селеру в перші та другі страви дитячого меню в необмежених кількостях. Побоюватися надлишку вітамінів не варто – всі надлишки покинуть організм малюка без будь-яких негативних наслідків.

Шипшина

Шипшину в народі називають «джерелом» вітамінів неспроста – у ній містяться такі вітаміни, як P, K, E, B2, і C. Крім того, в шипшині у великих кількостях містяться ефірні масла, лимонна і яблучна кислоти і каротин. І, звичайно ж, в шипшині міститься величезна кількість незамінного вітаміну С – в 30 разів більше, ніж у лимоні.

Звичайно ж, у весняний час свіжу шипшину не знайти, але практично в будь-якій аптеці можна придбати сухі плоди. Ви можете заварювати шипшину як чай, а можете варити з нього відвари – і ваша дитина напевно отримає всі необхідні йому вітаміни. Якщо ви заварюєте шипшину як простий чай, то просто подрібніть його і помістіть в заварний чайник, як звичайну заварку.

Якщо ж ви вирішили приготувати відвар, це також не займе багато часу. Помістіть в емальований посуд 5 столових ложок сухих плодів шипшини, залийте їх одним літром води і доведіть до кипіння. Після цього вогонь потрібно зменшити, накрити е каструлю кришкою і кип'ятіть протягом 30 хвилин. Враховуючи, що відвар готується для дитини, додайте туди 5 столових ложок цукру.

Якщо відвар шипшини призначений для дітей більш старшого віку, цукор можна замінити медом. Зрозуміло, в тому випадку, якщо у дитини немає алергічних реакцій на мед. Готовий відвар оберніть махровим рушником і залиште настоюватися на кілька годин. Після цього процідіть відвар за допомогою марлевої тканини.

Однак пам'ятайте, що не можна приймати полівітамінні комплекси і вітамінні відвари одночасно, без згоди і схвалення лікаря, у такому випадку виникає ризик надлишку тих чи інших вітамінів.

Обережно, «весняні небезпеки» в їжі

Весною в овочах і фруктах , вирощених минулого літа , кількість вітамінів сильно зменшується. Ми про це знаємо, і тому « рука тягнеться » до свіжих продуктів , вирощених в парниках. Але недобросовісні виробники в гонитві за прибутком можуть використовувати ударні дози добрив і пестицидів , що небезпечно для всіх нас. Це не означає , що від цих продуктів потрібно відмовлятися зовсім . Просто до покупки «свіжих вітамінів » варто підходити з особливою ретельністю.

Не купуйте продукцію , яка реалізується у випадкових торгових точках , начебто узбіч у дороги або стихійних ринків . Купуйте овочі і фрукти тільки в спеціалізованих торгових точках.

Поцікавтеся у продавця, чи є лабораторний висновок про цю продукцію .

Не купуйте овочі та фрукти , які виглядають незвично: занадто великі, з надзвичайно яскравим забарвленням , зайво блискучі.

Позбавляємо продукти від нітратів:

Якщо куплені ранні овочі і фрукти піддати ряду нескладних процедур , то в їжу потрапить на 10-50 % менше небезпечних для нашого організмуі організму дитининітратів.

Велика частина нітратів сконцентрована в шкірці , тому ретельно мийте фрукти і овочі , або счищайте шкірку .

Інше місце , де накопичуються нітрати , — це підстави плодів , стебла , черешки , качан ( у капусти ) . Тому від цих частин рослин краще позбавлятися.

Знизити концентрацію агрохімії можна вимочуючи в декілька заходів по 15-30 хвилин овочі у воді. Воду можна підсолити або додати туди лимонний сік.

Ретельно підбираючи продукти для раціону, ми в змозі зробити харчування максимально корисним, допомогти дитячому організму комфортно зустріти весну і насолодитися цим прекрасним часом року !

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А

Вірусний гепатит Ана пострадянському просторі відомий як “хвороба Боткіна” або “жовтуха”. Захворювання хоч і неприємне,але виліковне.

Гепатит А (ВГА) — це запалення печінки, що спричинено вірусом гепатиту типу А або HАV. Хоча у більшості випадківзахворюваннямає сприятливі прогнози, воно може мати і фатальні наслідки.

За данимиВООЗ від гепатиту А щороку помирає 6-7 тисяч осіб у світі, і кожного року захворювання діагностують у 1,4 мільйона людей.

Вірус тривалий час може жити у воді — аж до 10 місяців, але після кип’ятіння він легко руйнується протягом 5 хвилин. Якщо людина перехворіла на гепатит А, імунітет дохворобивиробляється на все життя.

Найбільші ризики підхопити вірус виникають при недотриманні санітарно-побутових норм та порушенні правилособистої гігієни.

Що таке гепатит А для України:

  • діагностування до 2 тисяч нових випадків щороку;
  • хвороба “дитячого віку”: практично половина хворих — дітивід 4 до 17 років, а також малюки 1-4 років;
  • періодичні спалахи групової інфекції.

Попри сприятливі прогнози перебігу хвороби, вона може переходити у блискавичну форму і спричиняти смерть.

Перші симптоми й ознаки

Ознаки гепатиту Аможуть бути практично відсутніми або нагадувати розлад шлунку.Після інфікуваннявірус інкубується в організмі протягом 14-28 днів. Характерні симптоми — пожовтіння очних склер та шкіри, що трапляється у 70% дорослих хворих. Найпершими ознаками є загальна слабкість та втома.

Для більшості випадків гепатиту А характерні:

  • висока температура;
  • втрата апетиту;
  • діарея і блювання;
  • біль у животі;
  • помутніння та потемніння сечі;
  • важкість у правому підребер’ї.

Зрідка трапляються артралгії та висипи на ногах.

Діагностується вірусний гепатит А за аналізами крові, сечі, УЗД. Золотий стандарт діагностики — молекулярно-генетичне дослідження (виявлення РНК вірусу методом полімеразної ланцюгової реакції). Але найчастіше діагностують хворобу за допомогою тесту на антитіла IgG і IgM до HAV.

Як передається?

Вірус гепатиту Анайчастіше передається орально-фекальним шляхом — тобто, через воду, харчові продукти, випорожнення. До речі, в останніх вірус може жити до 30 діб, тому дотримання санітарно-побутових норм вкрай важливе.

Гепатит А часто називають хворобою брудних рук, тому що в повсякденних умовах він найчастішепередаєтьсячерез недбало вимиті руки інфікованих людей, які готують їжу для членів сім’ї чи закладів громадського харчування. Спалахи хвороби, коли інфікування відбулось через воду, фіксуються нечасто.

Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною: наприклад, під час орального чи анального сексу.

Тож основними шляхами передачі гепатиту А є:

  • вода та продукти харчування, забруднені вірусом
  • недбало вимиті руки
  • користування посудом і предметами особистої гігієни інфікованої особи

Хто в зоні ризику?

Гепатит А найчастіше уражає:

  • сім’ї, які живуть в поганих санітарно-побутових умовах;
  • осіб, які не дотримуються правил особистої гігієни та санітарії;
  • тих, хто не має доступу до безпечної води;
  • осіб, які вживають ін’єкційні наркотичні речовини;
  • людей, які проживають разом з інфікованою людиною;
  • сексуальних партнерів людей з гострою формою гепатиту А.

Також можна захворіти гепатитом А під час поїздки за кордон, де існує несприятлива епідеміологічна ситуація.

Загальні принципи лікування

HАV завдає здоров’ю людини меншоїшкоди, ніж гепатити B і C, і захворювання не переходить у хронічну форму. Але можливі поодинокі випадки блискавичної форми, коли розвивається печінкова недостатність, що часто закінчується смертю.

Якщо говорити прогепатит А, спеціального лікуванняне існує. Перебіг, зазвичай, має сприятливі прогнози і організм долає вірус самостійно. Одужання триває залежно від індивідуальних особливостей: може займати кілька тижнів або місяців.

У цей періодважливо не вживати додаткових лікарських засобів:

  • ацетамінофен;
  • парацетамол;
  • протиблювотні препарати.

Якщо немає гострої печінкової недостатності, пацієнта не госпіталізують.Основна терапія спрямована на:

  • підтримання комфорту;
  • дотримання правильного харчування;
  • відновлення водного балансу.

Дієта при гепатиті Апотребує харчування до 6 разів на день дрібними порціями. Їжа має легко засвоюватись. Виключають жирні, смажені страви, хлібобулочні вироби. Заборонений алкоголь.

Профілактика

Вірусному гепатиту А можна запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни та підтримувати санітарні норми.

  • пити кип’ячену та очищену воду;
  • ретельно мити овочі, фрукти, ягоди перед вживанням;
  • мити руки з милом після кожного відвідування туалету, перед приготуванням і вживанням їжі;
  • підтримувати належні санітарні умови у будинках, де немає каналізації (дача, сільська хата).

У переліку додаткових щеплень, затверджених МОЗ України, є ефективнівакцинивід гепатиту А.

Щеплення рекомендоване:

  • дітям раннього віку;
  • людям, які часто відвідують інші країни;
  • партнерам у гомосексуальних відносинах;
  • людям із хронічними захворюваннями печінки.

Ці категорії складають групи ризику, але щеплення може зробити кожен, хто дбає про власне здоров’я.

Медичну довідку для зарахування дитини до ЗДО

Можна отримати в сімейного лікаря МОЗ затвердило єдиний порядок медичного огляду для зарахування дитини до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку. Усі базові обстеження може провести сімейний лікар, після чого видасть батькам довідку єдиного зразка. Також дитина має отримати усі щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Коли сімейний лікар обстежуватиме дитину, то здійснюватиме такі процедури: збиратиме анамнез; проводитиме повне фізикальне обстеження; перевірятиме наявність ознак гострої хвороби або хронічних станів; вимірюватиме зріст і масу тіла; досліджуватиме гостроту зору, слуху; перевірятиме поставу та плантографію. + Інші обстеження, клінічні й лабораторні дослідження сімейний лікар може призначити за показаннями або на вимогу закладу освіти. Медичний огляд для зарахування дитини до дитячого садка або школи — обов’язковий.

Кір – надзвичайно важке й заразне вірусне захворювання. Вірогідність підхопити інфекцію при контакті зінфікованим становить 100%. Особливо високі шанси у нещеплених дітей.

Кір у дітей небезпечнийтим, що може стати причиною непоправних змін в організмітанавітьпризвестидо летального результату. За різними оцінкамиу2013 роціусвіті було зафіксовано майже 146 тисяч випадків смерті від кору. Сьогодні це захворювання лишається однією з основних причин дитячої смертності, навітьзанаявності сучасної та ефективної вакцини.

Кір у дітей: причинитасимптоми

Будь-який лікар підтвердить, підхопити кір дуже просто.Хворобунедаремно називають найнебезпечнішоюдля дітей. Інфікована людина дуже заразна. Адже збудник захворювання–вірус кору–передається при прямому контакті, а також повітрям.Навіть більше, він здатний долатизначнівідстанійпотраплятиуприміщення через вентиляційні шахти.

Ворганізмікір може не видавати свою присутність протягом 1-2 тижнів. Потім інкубаційний період завершується, івірус починає швидко поширюватисявсередині, вражаючи всі органийтканини.

Підступність хвороби в тому, що перші її прояви легко сплутати зі звичайною ГРВІ. Те, що мивважаємоза застуду, насправді може бути симптомами кору у дітей. До того ж, пік активності кору– цеперіод з жовтня по квітень–сезон загострення простудних захворювань.

Як починається кір у дітей:

  • висока температура тіла (до 39°C), яка тримається 4-7 днів;
  • погіршення сну, примхливість–вірус впливає на нервову систему малюка;
  • нежить і біль у горлі–ознакитого, що вірус «господарює»уверхніх дихальних шляхах;
  • сухий кашель–коли збудник корудістаєтьсядо голосових зв’язок, з’являється характерний «гавкальний» кашель;
  • кон’юнктивіт–набряк повік через зниження імунітету призводить до зростання кількості хвороботворних бактерій;
  • загальна набряклість обличчя–наслідок проникнення вірусу в лімфатичні вузли;
  • втрата апетиту, більуживоті, пронос, нудотайблювота–можливі симптоми корувдитини.

Через кілька днів після появи цих ознак кір у дитини показує своє справжнє «обличчя»–на внутрішній стороні щік з’являються білі плями. Потім– висип на обличчіташиї. Ще через три дні висипання вражають інші ділянки тілайтримаються від 5 днів до тижня–це найгостріший період хвороби.

Що робити, якщо дитина захворіла на кір

Перші симптоми кору–привід негайно звернутися до лікаря. Батькимаютьрозуміти, що від своєчасного лікування залежить не тільки здоров’я, а й життя дитини. Високий відсоток дитячої смертності пов’язаний з ускладненнями,спричиненимицим захворюванням. Кір у немовлятособливо небезпечний, аджемаленькийорганізм ще не здатнийвпоратисяз важкими проявами хворобичерез відсутність міцногоімунітету.

Що робити, якщо дитина захворіла на кір?

  • Постільний режим.Дитині необхідно побільше спати і пити багато рідини. Також важливоправильно харчуватися під час хвороби
  • Щоб збити температуру, досить даватижарознижувальні препарати. Дозуванняйтривалість курсу визначить лікар
  • Впоратисяз кон’юнктивітом допоможерегулярнепромивання очей–не рідше 4 разів на добу. Для цього можна використовувати розчин фурациліну
  • Від кашлю педіатри прописують сиропи-муколітики, які розріджують мокротиннятадопомагаютьу відкашлюванні
  • Щоб позбутися нежитю, потрібно промивати ніс соляним розчином (підійде будь-який спрей на основі морської води)
  • Висип оброблятине потрібно, через 5 днів він щезне самостійно.

Профілактика вірусу корувдитини

Основним способом боротьби з кором булатазалишається вакцинація, а такожзаходизізміцненняімунітету. Ці методи вже довели свою ефективність на практиці. Робитищеплення від корурекомендується двічі протягом життя,оскількипісля першої дози вакцини імунітет до захворювання може не виробитися.

Застатистикоюризик захворіти на кір вищийу дітей, які не отримуютьповноцінного харчуванняі страждають від дефіциту вітаміну А в організмі. Тому збалансоване харчування в поєднанні з полівітамінними комплексами–ефективна терапія проти інфекціїкору.

Чим небезпечний кір у дитини

Як вже згадувалося раніше, кір – захворювання, що небезпечне своїми ускладненнями. Найвищому ризику піддаються діти до 5 років.

Найсерйозніші ускладнення після кору:

  • втрата слуху: часткова або повна;
  • погіршення зору;
  • енцефаліт–небезпечний стан, що викликає набряк мозку;
  • пневмонія;
  • діареятазневоднення організму.

Відсоток захворювання на кір досить високий, а наслідки несвоєчасного або неправильного лікування вкрай важкітанерідконавіть непоправні. Тому дуже важливо при перших симптомах кору вдитини звернутисяподопомогудо педіатрайдотримуватисявсіхрекомендаційлікаря.

Вакцинація під час війни: що повідомити батькам

Кожна дитина повинна отримати своє щеплення відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Зараз це можна зробити в найближчому закладі охорони здоров’я
Внутрішньо переміщеним особам не потрібно укладати нову декларацію з сімейним лікарем. Достатньо просто прийти до поліклініки, де вакцинацію зроблять безплатно, а дані про щеплення одразу внесуть у єдину електронну систему. Батьки також можуть взяти довідку в сімейного лікаря про зроблене щеплення
Якщо дитина пропустила увесь календарний цикл вакцинації і його тяжко надолужити, то варто розпочати вже сьогодні. Навіть мінімальні дози зміцнять імунітет
Симптоми захворювань на кір, дифтерію, кашлюк зазвичай подібні до ГРВІ. Тому батьки мають одразу повідомити медичних працівників, що занедужали вони або дитина. Особливо це важливо в місцях колективного розташування
Якщо батьки не мають документів, записів чи довідок про вакцинальний статус, це не є перешкодою до щеплення. Заклади охорони здоровʼя мають рекомендації, як спростити механізм внесення й відновлення цих даних
До Календаря профілактичних щеплень включено вакцини проти 10 небезпечних захворювань. Вони доступні всім безплатно. Проти пневмокока та ротавірусної інфекції можна вакцинувати дітей власним коштом
Правець особливо небезпечний у час війни. Будь-яке поранення у сховищах потенційно несе загрозу інфікуватися. Дорослі повинні ревакцинуватися проти дифтерії та правця кожні 10 років. Це щеплення безплатне
Якщо батьки планують виїхати за кордон, але не вакцинувалися, мають там подбати про те, щоб отримати щеплення і вакцинувати дітей


Чому навчити дітей під час війни. Правила поведінки під час повітряної тривоги, артобстрілів таугромадському місці

1.Запитайте, що діти знають про ситуацію вкраїні і яквони зараз почуваються.

Тема війни немає бути темою табу під час навчальних занять. Усі миперебуваємо в єдиній реальності, дедомінує страх, смерть, відчай, тривога. Важливо, щоб діти розуміли, щонавколо люди відчувають тіж переживання.

2.Коли говорите про війну і вживаєте поняття«поганий» чи«добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, ачому добрий.

Спонукайте фантазувати про події вкраїні через мультфільми і відео, які дитина дивиться.

3.Говоріть з дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, щобагато людей вУкраїні тасвіті підтримують нашу державу тащодня об'єднують зусилля, аби допомогти нам якнайшвидше завершити війну.

4.Нагадайте дітям, якщо їм страшно, тривожно, вони завжди можуть звернутись подопомогу додорослих(батьків, учителів).

5.Зауважте, щоважливо дослухатись допорад дорослих щодо поведінки офлайн, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю і здоров‘ю.

6.Запитайте дітей, чимають вони план дій навипадок повітряної тривоги тачи є вних особливі приготування(тривожний рюкзак, теплий одяг тощо).

Щоважливо проговорити з дітьми щодо офлайн-поведінки під час війни?

Правила поведінки під час повітряної тривоги

Рекомендуємо обговорити зі старшими дітьми потребу завантажити нателефон додатокПовітряна тривога, оскільки незавжди можна почути сигнал звулиці.

Убудівлі:

  • зайти вукриття(цеможе бути підвальне приміщення чипаркінг для машин);
  • якщо немає спеціального укриття, потрібно спуститись нанижчі поверхи будівлі таобрати місце подалі від вікон.

Уквартирі:

  • якщо немає змоги спуститись вукриття, товажливо знайти місце подалі від вікон затримальною стіною(найчастіше це біля вхідних дверей);
  • сісти на підлогу;
  • накритись ковдрою чи іншими речами зголовою.

Употязі:

  • нахилитись нижче рівня вікон тазакрити голову руками.

Навулиці:

  • зайти внайближче укриття(часто в містах є позначки«укриття» або позначки маршруту донього).

Якщо немає змоги знайти найближче укриття, товажливо:

  • триматись на відстані від магазинів з вітринами;
  • лягти наземлю біля високого бордюру, бетонних блоків;
  • закрити голову руками.

Якщо почули десь вибухи, тозалишайтесь убезпечному місці.

Правила поведінки під час артобстрілів:

  • Коли чуєте вибухи чистрільбу, важливо сховатись вукритті.
  • Якщо випочули вибухи під час перебування навулиці - негайно лягайте наземлю, але туди, де є заглиблення(наприклад, поміж бетонними конструкціями), або вяму, канаву.
  • Небезпечно ховатись у під'їздах, арках, біля припаркованих машин.
  • Затуліть долонями вуха тарозтуліть рот.

Що пакувати у «тривожний рюкзак» для дитини

Типовий склад рюкзака для дитини молодшого віку:

– тепла легка ковдра або дитячий спальник;

– похідні дитячі ложка, миска, чашка;

– засоби гігієни;

– ліки, які дитина приймає на постійній основі;

– маленька неважка іграшка.

Важливо: ніколи не кладіть у рюкзак дитини оригінали документів — це має бути у вашому рюкзаку. Не можна брати домашніх тварин, як би їх не любила дитина чи ви. Собака чи кішка можуть втекти, заважати пересуванню, створювати дискомфорт іншим.

Пам’ятайте: малі діти більш ніж 2 км не пройдуть пішки навіть із таким рюкзачком. Цілком можливий варіант — ви будете нести як рюкзак дитини на руках, так і її саму, ящо дуже стомиться чи почуватиметься погано.

Якщо у вас є діти молодшого віку, врахуйте, що в дорослий рюкзак ви окремо маєте покласти «дитячий модуль»: змінний одяг і білизну, підгузки, дитяче харчування, всі інші дитячі ліки.

ПРОФІЛАКТИКА ДИТЯЧОГО ТРАВМАТИЗМУ

старших є для дітей кращим методом виховання. Сподіваємось, що ви з усією відповідальністю поставитесь до наших порад. При виникненні пожежі негайно викликайте пожежну охорону за телефоном «101»

Дитячий травматизм: як уберегти дитину?

Дитячий травматизм здається неминучим злом, особливо в літній період – на канікулах важко контролювати дитину і захищати її від небезпек.

Насправді, більшості травм і небезпечних ситуацій можна уникнути. І профілактика дитячого травматизму природно, лягає на плечі батьків і учителів.

Дитячий травматизм поширений куди більше, ніж травматизм дорослих, і це не дивно.

Діти дуже допитливі, намагаються активно пізнавати навколишній світ.

Але при цьому життєвих навичок у них ще мало, і вони не завжди уміють оцінити небезпеку ситуації. Тому дитячі травми, на жаль, не рідкість.

Дитячий травматизм умовно можна розділити на п’ять типів залежно від місця, де дитина може отримати травму :

  1. побутовий(травми, які виникають удома, у дворі, в дитячому саду);
  2. вуличний(в першу чергу транспортний, але також і не пов’язаний з транспортом);
  3. шкільний (або в дитячому садочку);
  4. спортивний;
  5. інший.

Побутовий травматизм – найпоширеніший, і причина його в більшості випадків – неуважність батьків, які не лише залишають дитину без нагляду, але і залишають в доступних місцях небезпечні для дитини предмети, не закривають вікна і тому подібне.

Існує і інша класифікація дитячого травматизму – вікова

У дітей кожного віку – свої особливості розвитку і поведінки, які і обумовлюють найбільш поширені типи травм.

Так, в грудному віці (до року)дитячий травматизм найчастіше пов’язаний з заковтуванням сторонніх предметів.

Дитина намагається пізнавати світ єдиним доступним йому способом – він чіпає руками предмети, що знаходяться в безпосередній близькості, і намагається тягнути їх в рот.

У віці від року до трьох дитина вчиться ходити і стає дуже рухливим. Тому до травм від заковтування предметів додаються травми, пов’язані з падіннями (удари, переломи)травми від гострих предметів, опіки, поразки струмом.

Після трьох років допитливість росте, навколишній світ дитини більше не обмежується квартирою, тому вірогідність отримати травму збільшується.

Потім дитина йде в школу, і батьки вже не можуть контролювати його так, як раніше. Додається шкільний і спортивний дитячий травматизм.

Сплеск травматизму часто доводиться на підлітковий вік:в цей час дитячий травматизм обумовлений не лише цікавістю і невмінням оцінити небезпеку, але ще і бажанням покрасуватися перед ровесниками, бути не гірше, ніж інші, і безрозсудною сміливістю.

Профілактика дитячого травматизму

Звичайно, повністю викоренити дитячий травматизм неможливо – від нещасного випадку, на жаль, не застрахований ніхто. Але завдання батьків – максимально захистити свою дитину.

Адже більшість травм відбуваються саме з вини батьків – не доглядали та не роз’яснювали …

Способи профілактики дитячого травматизму залежать від віку дитини.

У грудному віці, наприклад, особливо важливий постійний нагляд. Звичайно, важко устежити за дитиною 24 години в добу, 7 днів в тиждень, але чим молодше дитина, тим важливіше не випускати його з виду.

Дитячий травматизм в дитячому віці цілком і повністю на совісті батьків. Немовля ще не знає, що таке “небезпечно”, і пояснити йому це не можна.

Отже якщо малюк проковтнув ґудзик або – не дай Бог! – випав з коляски, що стояла на балконі, винні батьки.

Дитина росте, починає ходити, гуляти з вами на вулиці, так що тепер ваше завдання – максимально захистити його від травмонебезпечних предметів.

Удома – заховати від нього крихкі і гострі предмети, сірники, нагрівальні електроприлади, хімікати

( миючі засоби, фарби, лаки і ін.) .Розетки закриваються спеціальними заглушками. Треба закривати вікна (чи хоч би забезпечити їх міцними сітками) і не підпускати дитину до плити і іншої небезпечної побутової техніки.

Крім того, в цьому віці треба вже учити дитину самостійно визначати міру небезпеки. Розкажіть йому, що сірниками і праскою можна обпектися, ножем – порізатися, а окропом – ошпаритися. У цьому віці діти вже цілком здатні сприймати аргументацію, і краще нехай він дізнається про небезпеку з ваших слів, чим на власному досвіді.

Тільки розповідайте спокійно, НЕ ПОТРІБНО ЗАЛЯКУВАТИ ДИТИНУ!!!

Чим старше стає дитина, тим більш важливим стає пояснення правил техніки безпеки!!!

Коли дитина йде в школу, батьки часто перекладають відповідальність за дитячий травматизм на класних керівників, учителів фізкультури, праці і ОБЖД.

Так, під час уроків учителі несуть відповідальність за дитину, але батьки самі повинні ознайомити своє чадо з правилами дорожнього руху і іншими правилами безпеки!!!Врешті-решт, учитель відповідає за цілий клас, дуже важко устежити за 40 дітьми.У вас же тільки одна дитина – і у ваших силах зробити так, щоб він не намагався вибігти на проїжджу частину або викинути ще що-небудь небезпечне.

Дитячий травматизм – серйозна проблема, але якщо батьки стежитимуть за своєю дитиною і навчать його правилам безпеки, багатьох травм вдасться уникнути.

І. ПРОФІЛАКТИКА ДИТЯЧОГО ТРАВМАТИЗМУ

Багатьох серйозних травм можна уникнути, якщо батьки і педагогічні працівники будуть уважно стежити за дітьми і піклуватися про те, щоб їхнє оточення було безпечним. Дорослі зобов’язані попереджати можливі ризики і захищати дітей від них.

Більшість травм, які діти отримують можна уникнути.

Основні види травм, які діти можуть отримати та їхні причини:

-опіки від гарячої плити, посуду, їжі, окропу, пари, праски, інших електроприладів і відкритого вогню;

-падіння з ліжка, вікна, столу і сходинок тощо;

-задуха від дрібних предметів (монет, гудзиків, гайок тощо);

-отруєння побутовими хімічними речовинами (інсектицидами, миючими рідинами , відбілювачами та ін);

-ураження електричним струмом від несправних електроприладів, оголених проводів, від втикання голок, ножів і інших металевих предметів в розетки і настінну проводку.

***

ПАМ’ЯТКА

Із забезпечення особистої безпеки дітей дошкільного віку

Шановні батьки!

Життя в умовах великого міста потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку зовнішнього світу.

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам’ятати та виконувати наступні правила:

  • не залишати дітей дошкільного віку одних, навіть на короткий час;
  • навчати дітей користуватися дверним вічком;
  • не дозволяти відчиняти двері незнайомій людині, навіть одягненій в міліцейську форму;
  • не дозволяти дітям розмовляти з незнайомими людьми на вулиці;
  • вчити користуватися телефоном для виклику служб: 101, 102, 103,104;
  • забороняти дітям підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними;
  • забороняти грати ріжучими, гострими та вибуховонебезпечними предметами;
  • забороняти користуватись ліфтом без супроводу дорослих, а також заходити у ліфт з незнайомими людьми;
  • вчити дітей звертатись за допомогою до людей, які працюють у правоохоронних органах;
  • не дозволяти дражнити тварин, попереджувати зародження в дитині жорстокого відношення до «друзів наших менших».

Шановні батьки! Проявляйте терпіння і навчайте дітей берегти своє життя та здоров’я.

Сподіваємось, що ця пам’ятка допоможе Вам зберегти дитину від біди!

***

з попередження пожежі від дитячих пустощів з вогнем

Шановні батьки!

Велика кількість пожеж зчиняється від дитячих пустощів з вогнем. Вогнем знищується багато чого, а нерідко в пожежах гинуть і травмуються діти.

Щоб не допустити пожежі від дитячих пустощів з вогнем, необхідно виконувати наступні правила пожежної безпеки:

  • зберігати сірники в місцях недоступних дітям;
  • не дозволяти дітям розводити багаття, включати електронагрівальні прилади тощо;
  • не дозволяти дітям користуватися газовими приладами;
  • тримати в недосяжних дітям місцях рідини, які легко займаються ( бензин, ацетон, спирт, тощо);
  • не допускати перегляд телепередач дітьми без догляду дорослих;
  • не залишати малолітніх дітей без догляду.

Шановні батьки!Ставтесь до ігор дітей з вогнем негативно. Роз’яснюйте, що їх ігри, пов’язані з вогнем можуть спричинити пожежу, загибель майна, загибель людей у вогні.

Шановні батьки!Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. Пам’ятайте, що приклад старших є для дітей кращим методом виховання.

Сподіваємось, що ви з усією відповідальністю поставитесь до наших порад.

При виникненні пожежі негайно викликайте пожежну охорону за телефоном «101»

Організація харчування дітей

Активне розумове та психоемоційне навантаження, залучення дітей до занять спортом тощо – це фактори, які “вбивають” наших дітей.

Адже мало хто з батьків консультується з лікарем щодо загального стану організму дитини: наявності можливих хронічних захворювань, фізичних обмежень для залучення в ту чи іншу спортивну секцію. Комплекс цих факторів диктує індивідуальний підхід до корекції харчування дітей в осінньо-зимовий період. Увагу потрібно звертати на раціональне харчування.

Якщо до трьох років ми дотримуємося дієти, то після трьох років переходимо на харчову піраміду, яка включає декілька категорій. Основною є злаки, (вуглеводи), які обов’язково мають входити в програму щоденного харчування. Трішки в меншій мірі, але повноцінно повинні вживатися дві інші категорії – це молочні продукти (кальцій) і білкові продукти – м’ясо тварин, риби (залізо). Щодо білкової продукції, то найкраще це телятина, м’ясо індика та куряче філе. Натомість качине та гусяче м’ясо важке. Мови не може бути про шашлики, ковбаси, сосиски. Білкова продукція має бути якісна та повноцінна. Взагалі вся продукція повинна бути повноцінною, якщо це супи, то тільки свіжоприготовлені.

Потрібно вживати продукти, які містять вітамін С та А – це фрукти та овочі, концентрація вітамінів яких залежить від пори року. Наприклад, в середині зими рівень вітамінів різко падає та змінюється склад поживних елементів. Тоді ми можемо вживати завізні фрукти, але перед їх вживанням потрібно обов’язково проконсультуватися зі спеціалістом, тому що вони по-різному впливають на шлунково-кишковий тракт. Верхівку піраміди компонують мікроелементи та додаткові продукти, які ми називаємо приправами: сіль, цукор тощо.

Якщо говорити про піраміду харчування, то слід зазначити, що в кожній групі щодня потрібно змінювати різновид продуктів. Наприклад, молочні продукти: одного дня кефір, наступного – сир, ще через день даємо сметану…

Під час періодів активного росту (після 3-ох, 5-ти та 8-ми років) дитячому організму потрібні продукти, які містять більше кальцію та білка. Продукти мають бути збалансованими. Із режиму харчування мають бути виключені тугоплавкі жири: маргарин, смалець тощо. Щодня дитина повинна отримувати фрукти та овочі, які містять вітамін С. Не слід забувати про дитяче збалансоване харчування для різних вікових категорій, яке під керівництвом лікаря можна призначати дитині, особливо в осінньо-зимовий період, коли втрачається рівень вітамінів та харчова цінність продуктів. Та якщо говорити про конкретну дитину, то треба уявляти картину загального стану: відсутні чи присутні хронічні захворювання, насамперед, це стосується шлунково-кишкового тракту. Тому батьки мають стежити за раціоном своєї дитини, старатися привчати їх до правильного, здорового харчування з дитинства.

При великому розумовому, інформаційному навантаженні дитина потребує максимум енергії. Не потрібно також повністю виключати з раціону шоколад. Якщо немає алергії, то дозовано його можна давати.

І звичайно, збалансоване, раціональне харчування передбачає фізичне навантаження, під час якого увагу потрібно звернути на загальний стан дитини, на наявність або відсутність фізичних захворювань, на стан серцево-судинної системи, слідкувати чи спроможна дитина витримати фізичні навантаження. Дитину потрібно привчити до щоденної ранкової зарядки, що розпочинається з розминки в ліжку і переходить до фізичного навантаження, яке не повинно втомлювати.

Важливу роль у захисті імунної системи в осінньо-зимовий період відіграє загартовування організму. Особливо це потрібно для частохворіючих дітей, до яких відносять тих, які впродовж року хворіють 3-4 рази вірусними захворюваннями. Це діти, дихальна система яких уже не витримує фізичні навантаження. І добре, коли ми можемо реабілітувати дитину та повернути фізичну активність, не дати дитині знову захворіти.

Взагалі дитину потрібно загартовувати з народження, обливаючи стопи. Загартовування бажано проходити в один і той же час, вода повинна бути сталої температури та одного об’єму. Розпочинати не обов’язково з низьких температур, а, наприклад, з 38 градусів. Щоденна система дає результат – кращий сон, апетит, здоров’я. Комплексне, заощадливе дотримання режиму дасть нам здорову дитину.

ІНФОРМАЦІЙНО-СТАТИСТИЧНІ МАТЕРІАЛИ ПРО ОТРУЄННЯ ДИКОРОСЛИМИ ГРИБАМИ

Страви з грибів — традиційний продукт у раціоні харчування мешканців багатьох регіонів України. На території нашої країни росте майже 2 000 видів шапинкових грибів, до 500 з них вважають їстівними. Найчастіше гриби використовують як приправи до страв або ж у консервованому вигляді. Центр громадського здоров’я нагадує правила збирання та споживання грибів. Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею. Вживати дикорослі гриби не рекомендовано особливо вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто годувати дикорослими грибами чи стравами з них дітей до 12 років.

ЯК НЕ ОТРУЇТИСЯ ГРИБАМИ

• Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними в промислових умовах, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.

• Не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках.

• Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.

• Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими

Кiлькiсть переглядiв: 1056